top of page

WYDARZENIA

Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej


                Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej to impreza, która zawsze odbywa się 

w październiku. Jest jedyną taką imprezą w Polsce! Do Ogólnopolskiego Sejmiku dostają się zwycięskie zespoły z pierwszego etapu eliminacji czyli Regionalnych Sejmików.  Te z kolei mają   zasięg międzywojewódzki (w Polsce jest 5 takich Sejmików).
                Sejmik to prezentacja przedstawień teatralnych, wspaniała oferta kulturalna, której nadrzędnym celem jest poznanie tradycji i obrzędów z różnych regionów Polski. W zespołach pracują różne pokolenia, dlatego jest szansa, że młodzi ludzie będą kontynuatorami tego zajęcia. Z punktu widzenia treści przekazu, ważnym jest ocalenie od zapomnienia obrzędów, takich jak: gody, zapusty, noc świętojańska, wicie wianków, chodzenie z gwiazdą, wesele, chrzciny, ostatni różaniec itp. oraz prace wiejskie: darcie pierza, prządki, kiszenie kapusty, kopanie kartofli itp.

Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne "Malowany Wschód"

                Idea warsztatów została zapoczątkowana przez urodzonego w Tarnogrodzie Prof. Edwarda Sytego. Wszystko zaczęło się w 1994 roku na zamku w Kamieniu Ząbkowickim, potem zmieniały się miasta.  Naczelną ideą jest Malowanego Wschodu jest połączenie zachodniej i wschodniej Polski, oraz wymiana doświadczeń tak między profesorami, jak i studentami. Praca uczestników pleneru mia charakter warsztatowy, stąd bardzo cenne korekty robione przez profesorów innych uczelni. W warsztatach biorą udział profesorowie oraz studenci z następujących uczelni: Uniwersytetu Opolskiego, ASP Wrocław , UMCS w Lublinie oraz artyści malarze z Polski, Niemiec i Węgier. W roku 2009 w warsztatach brała udział studentka Uniwersytetu w Pensylwanii Marcy Nicole Smith, artysta z Niemiec Helmut Warnke, który niejednokrotnie odwiedzał Tarnogród ponownie oraz troje artystów z Węgier: Makai Imre, Kira’ly Antal, Makai Gyula. Równolegle przy okazji warsztatów prowadzona jest „Wakacyjna Szkółka Letnia” polegająca m.in. na pracy z dziećmi w plenerze. Zajęcia prowadzone są przez uczestników warsztatów t.j. studentów oraz specjalistów, takich jak: artysta-ilustrator, twórca cyklu bajek o uczuciach - Wojciech Kołyszko i współczesny fotograf pochodzący z Niemiec - Helmut Warnke. Podczas warsztatów przewidziane są działania malarskie, rzeźbiarskie, ceramiczne, oraz  kompozycje w przestrzeni. Przewidziane dla różnych grup wiekowych.

"Multimedialne Centrum Historii Tarnogrodu"


                    W ramach programu grantowego Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnogrodzie realizuje projekt pod hasłem "Multimedialne Centrum Historii Tarnogrodu".Celem projektu jest utworzenie zbioru materiałów dokumentujących historię miasta (filmów, wywiadów, albumów fotografii, prezentacji multimedialnych), a także edukacja dzieci i młodzieży w zakresie fotografowania, filmowania, przeprowadzania wywiadów, montażu materiałów, edycji dźwięku itp.

W pierwszym etapie realizacji projektu reżyser filmów dokumentalnych Tomasz Wilde, który uczył dzieci i młodzież posługiwać się aparatem oraz kamerą, pokazując tajniki nagrywania wywiadów. Następnie filmowano najstarszych mieszkańców Tarnogrodu i skanowano różne dokumenty.  

                       Projektem zainteresował się już m.in. Instytut Pamięci Narodowej, a także Polskie Radio. Dnia 8 kwietnia 2011 r. reżyser Tomasz Wilde przedstawiał projekt podczas posiedzenia Senatu RP, dzięki czemu do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie przyjechała przedstawicielka  Instytutu Pamięci Narodowej - pani Agnieszka Jaczyńska. Projekt został nagrodzony medalem przyznanym przez Stowarzyszenie Dzieci Zamojszczyzny, który został złożony na ręce dyrektor MBP - Joanny Puchacz.

Tarnogrodzkie Muzeum Nożyczek
Tarnogrodzkie Muzeum Nożyczek



        Przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie powstało pierwsze w Polsce Muzeum Nożyczek. A dlaczego nożyczek? Ponieważ nożyce występują w herbie Tarnogrodu, który przedstawia na czerwonym tle stojącego czarnego gryfa bez skrzydeł, zwróconego w prawą stronę (heraldycznie), trzymającego w łapach nożyce.
        Historia nożyczek sięga czasów starożytnego Rzymu. Już w setnym roku naszej ery wprowadzono współczesną konstrukcję tego narzędzia. Wynaleziono je jednak dużo wcześniej. Ich odkrycie szacuje się na XV w. p.n.e., a miejsce powstania to Egipt.
Pewnego dnia wpadł nam do głowy genialny pomysł, aby opisać historię herbu Tarnogrodu – mówi Joanna Puchacz Dyrektor MBP. Po wielu staraniach nie udało nam się znaleźć żadnych źródłowych informacji. W tym samym czasie skontaktował się z nami Dyrektor Muzeum Koziołka Matołka – Witold Tchórzewski, poszukując na Międzynarodową Konferencję informacji, dokumentów dotyczących Koziołka Matołka. Z uwagi na to, że my przed laty zbudowaliśmy „Gigantycznego Koziołka Matołka” (5 m wysokości), ogłosiliśmy konkurs „Piszemy V Księgę Przygód Koziołka Matołka – Koziołek Matołek na Roztoczu”. Wszystkie dokumenty, zdjęcia i artykuły prasowe przekazaliśmy Panu Tchórzewskiemu. Dzięki temu nawiązała się miedzy nami współpraca, a Pan Tchórzewski w dowód wdzięczności przekazał  bezpłatnie swoje prywatne zbiory nożyczek. Tak powstał pomysł utworzenia w Tarnogrodzie Muzeum Nożyczek. Nasza inicjatywa spotkała się z ogromnym zaciekawieniem społeczności lokalnej, a co nas szczególnie cieszy pomysł ten wzbudził zainteresowanie mediów ogólnopolskich, lokalnych, a także zagranicznych. Zbiory  ciągle się powiększają o eksponaty przekazywane przez osoby prywatne, instytucje itp. Wśród nich znajdują się m.in. nożyce do bonsai, do strzyżenia owiec, do jajek, do cięcia cygar, nożyce do obcinania kabli  i metalu, chirurgiczne, kosmetyczne, fryzjerskie, nożyce tnące czołowe, nożyczki do wycinania dziurek, nożyczki salonowe (do winogron, do knotów), obcinacz do tipsów, różnego rodzaju nożyce krawieckie np. otrzymaliśmy nożyczki przywiezione z Niemiec po zakończeniu II wojny światowej. Posiadamy już ok. 150 par nożyczek. W ostatnich dniach odwiedziliśmy nawet okoliczne skupy złomu w poszukiwaniu eksponatów. A teraz pomysł ten mobilizuje nas do szukania nowych funduszy na zakup gablot. Zwracamy się z prośbą o przekazywanie przeróżnych nożyczek do naszego „Muzeum”- apeluje Joanna Puchacz z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

bottom of page